Fotím černobíle na čtvercový formát dvouokou zrcadlovkou Rolleiflex Automat.

Rolleiflex Automat 6x6

Firma Rollei vyrobila přístroj pravděpodobně v roce 1938, jedná se o model RF 111A. Snímací objektiv Tessar 3,5/75mm je od Carla Zeisse, lze na něj namontovat nejrůznější filtry s bajonetovým závitem (občas používám oranžový filtr). Jako hledáček slouží objektiv Heidoscop Anastigmat 2,8/75mm. Závěrka Compur – Rapid zvládá časy od 1 vteřiny do 1/500 sekundy, případně je možné použít režim B. Fotoaparát je uzpůsoben na svitkový film s negativy o velikosti 6 krát 6 centimetrů.

Na měření intenzity světla mám externí expozimetr Leningrad ruské výroby. Pro delší expoziční časy užívám stativ. Vyvolané negativy skenuji, fotky pak upravuji ve fotoeditoru. Upravím tonalitu, zmenším a doostřím, snímek většinou nechávám bez ořezu (full frame).

Do papírové podoby dostavám fotky zvětšováním na zvětšovacím přístoji Opemus 6 od přerovské Meopty. Fotopapíry s proměnným kontrastem na RC podložce, vyvolávací, přerušovací a ustalovací lázně pochází od domácí Fomy. Vše se děje pod červenou žárovkou v koupelně. Zvětšeniny jsou formátu 15 krát 15 centimetrů, při slavnostních příležitostech 25 krát 25 centimetrů. Lze zhotovit i metrové zvětšeniny bez ztráty ostrosti.

Píšu.

Nejraději modrou propiskou na bílý linkovaný nebo čtverečkovaný papír.